Kütüphanelerimiz

Üniversitemiz, öğrenci ve öğretim elemanlarına 2018 yılı itibariyle üç ayrı kütüphane ile hizmet vermektedir.

Mustafapaşa yerleşkemizde Sosyal Bilimler Kütüphanesi ve Merkez Kütüphane; Ürgüp yerleşkemizde ise Fen Bilimleri Kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphanelerdeki koleksiyonlar, yerleşkelerde faaliyet gösteren eğitim-öğretim programlarına göre oluşturulmuştur.

Merkez Kütüphane

Kütüphane, yaklaşık 10.000 kitabı kapsar nitelikteki açık raf sistemi ile aynı anda 40 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Kullanıcılar merkez kütüphanemizden haftanın 6 günü 09.00-18.00 saatleri arasında yararlanabilmektedirler.

Kütüphanenin koleksiyonu ağırlıklı olarak felsefe, tarih, genel hukuk, havacılık, teknoloji, mimarlık konularında yayınlardan oluşmaktadır.

Sosyal Bilimler Kütüphanesi

Kütüphanemiz 2018 yılında kurulmuştur. Bugün yaklaşık 13.000 yayının açık raf sistemi hizmete sunulduğu kütüphanemizin diğer kütüphanelerimize göre farklı yönü, çalışma saatleridir.

Kütüphanenin koleksiyonu ağırlıklı olarak sosyal bilimler, politik bilimler, tarih, hukuk, edebiyat konularında yayınlardan oluşmaktadır.

Fen Bilimleri Kütüphanesi

Kütüphanemiz 2018 yılında kullanıcı hizmetine açılmıştır. Bugün 13.000’in üzerinde yayını bulunan kütüphanemiz Pazar günleri dışında her gün 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kütüphanemizde ağırlıklı olarak Fen bilimleri, tıp, sanat, sanat tarihi, eğitim, çocuk gelişimi, beslenme, mutfak sanatları konularında yayınlar bulunmaktadır.

Ödünç Sistemi

Üniversitemiz personeli ve öğrencilerinin eğitim-öğretim, araştırma, bilimsel faaliyet ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması için kütüphanedeki yayınlar aşağıdaki kurallar çerçevesinde ödünç verilir:

  • Kapadokya Üniversitesi mensupları, üniversite kimlik kartları ile ödünç sisteminden yararlanabilirler.
  • Her kullanıcı, sadece kendi kimlik kartı ile ödünç yayın alabilir. Başka bir kullanıcı aracılığı ile ikinci şahıslara ödünç yayın verilmez.
  • Ödünç hizmetinde Kapadokya üniversitesi kimlik kartını göstermek esastır. Kullanıcının kimlik kartını kaybetmesi ve kimlik bilgilerinde bir değişiklik olması durumunda kütüphaneye derhal haber vermesi gerekmektedir.
  • Üzerinde gecikmiş yayın bulunan kullanıcılara ödünç yayın verilmez.
  • Ödünçte olan yayının kaybedilmesi halinde, yayın, kullanıcı tarafından temin edilip kütüphaneye teslim edilecektir.