JStor

JSTOR

JSTOR, 75 disiplinde 12 milyondan fazla akademik dergi makalesine, kitabına ve birincil kaynağına erişim sağlamaktadır. 2018 yılından bu yana JSTOR veri tabanı koleksiyonlarının büyük bir kısmı ULAKBİM tarafından üniversitelerin kullanımına ücretsiz sunulmaktadır.

JSTOR Nasıl Kullanılır?

Tarama ekranına anahtar kelimeyi yazdıktan sonra, Search tuşuna basıldığında sonuç ekranı karşınıza gelecektir. Sonuç ekranı, arama yapılan anahtar kelimeyle ilişikli olan tüm yayınların bir listesini oluşturur. Sonuç ekranında istediğiniz makalenin linkine tıkladığınızda, makalenin yayınlandığı dergiye, derginin künye bilgilerine ve makaleye ait tam metne ulaşmak mümkündür. Bu metinler yazdırılabilir özelliktedir.

Ayrıca tüm tarama seçenekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi Search Help linki altında İngilizce olarak yer almaktadır.


JStor

Akademik, tıp, K-12 okulları, halk kütüphaneleri, kamu ve özel şirketlerdeki araştırmacılar için tam metin kütüphane kaynakları sunan bir veri tabanıdır. Sunulan bu kaynaklar içerisinde, akademik dergiler, hakemli dergiler, popüler dergiler, kitap, monograf, tez, rapor, konferans bildirileri gibi kaynak türleri bulunmaktadır.

EBSCO, ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT)'na aynı arama motorundan erişim imkânı sunmaktadır. Üniversitemizin EBSCO bünyesinde hizmet veren MEDLINE Complete, Applied Science & Technology Source Ultimate ve Hospitality & Tourism Complete veri tabanlarına üyeliği bulunmaktadır.

EBSCOhost Veritabanları Arama Motoru

EBSCOHOST veri tabanı hakkında genel bilgi ve kullanım kılavuzunu açmak için tıklayınız.

MEDLİNE Complete

PubMed veri tabanının dünya üzerindeki en kapsamlı tam metin derlemesi olan MEDLINE Complete, en kaliteli tıp, biyomedikal ve sağlık alanındaki yaklaşık 2.500 dergiye erişim sağlar. Klinik bakım, kamu sağlığı ve sağlık politikası geliştirme gibi çok çeşitli konuları kapsayan veri tabanı, hekimler, hemşireler, sağlık profesyonelleri ve araştırmacılar için temel bir kaynak konumundadır.

Hospitality & Tourism Complete

Hospitality & Tourism Complete; turizm ve ilişkili akademik disiplinleri içeren tam metin veri tabanıdır. 1965’ten itibaren 1,2 milyondan fazla kayıt içerir.

520’den fazla dergi ve onlarca kitap ve ülke raporları içeren bu tam metin kaynakta tüm dünyadan ve özellikle Asya, Avrupa, Avustralya ve Kanada’dan hem yerel bilgileri içeren hem de uluslararası geçerlilikte eserlere ulaşılabilir.

Konu başlıklarından bazıları: Yemek pişirme sanatları, istatistikler, gelişim ve yatırım, yiyecek ve içecek yönetimi, konaklama kanunları, otel yönetimi ve yönetimsel uygulamalar, dinlenme ve iş turları, pazar eğilimleri, teknoloji.

Applied Science & Technology Source Ultimate

Bilim, teknoloji ve medikal disiplinlerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini destekleyen, bu alanlardaki araştırmacıların ve öğrencilerin önemli dayanışma kaynağı konumundaki veri tabanlarından biridir.

  • 1.300+ aktif tam metin dergi ve magazin
  • 1.000+ aktif ve hakemli tam metin dergi
  • 800’e yakın aktif, hakemli ve gecikmesiz tam metin dergi
  • 650+ aktif ve Web of Science veya Scopus’ta indekslenen tam metin dergi

Konu başlıkları: Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar Veri Tabanları & Yazılım, Enerji Kaynakları & Araştırma, Gıda & Gıda Endüstrisi, Kimya, Makinalar, Mühendislik Disiplinleri, Mühendislik & Biyomedikal Materyaller, Uzay Bilimi, Yapay Zekâ

HukukTürk

Yaklaşık 27 yıldır Hukuk Bilgi Bankası faaliyeti yürüten HukukTürk veri tabanı, 02 Nisan 2018 itibariyle tasnif edilmiş olarak;

233.368 adet Yargıtay kararı, 31.269 adet Danıştay kararı, 4.765 adet Anayasa Mahkemesi genel kurul kararı ve 4.051 adet bireysel başvuru kararı, 10.131 adet Uyuşmazlık Mahkemesi kararı ve 1.513 adet AİHM kararını bünyesinde bulundurmaktadır. Yargıtay kararları (tasnif edilmemiş) sayısı ise 3.408.990 adettir.

HukukTürk veri tabanına erişim için tıklayınız.