JStor

JSTOR Nedir?

JSTOR, uluslararası düzeyde yayınlanmış 353 hakemli dergiyi kapsayan bir veritabanıdır. Dergilerin son yılları hariç, geriye dönük bütün yıllarına tam metin erişilebilmektedir. Yüksekokulumuzun JSTOR veritabanı içinde bulunan;

  • Bilim & Sanat III
  • Bilim & Sanat VIII
  • Bilim & Sanat XII
  • Sağlık & Genel Bilimler

koleksiyonlarına aboneliği bulunmaktadır.

Bu koleksiyonlar içinde yer alan dergiler;
Dilbilimi & Edebiyat, Müzik, Film Çalışmaları, Halkbilim, Performans Sanatları, Din, Sanat & Sanat Tarihi, Mimarlık & Mimarlık Tarihi, Tarih, Sanat & Sanat Bilimi, Dilbimi & Edebiyat, Sosyoloji ve İstatistik dahil olmak üzere 35’ten fazla alan, Hukuk, Siyasi Bilimler, Eğitim, Sosyoloji, Kriminoloji, Sosyal Çalışma, Psikoloji, Asya Çalışmaları, Genel Bilimler, Epidemiyoloji, Hemşirelik, Biyoloji, Sağlık Bilimleri v.b. konuları kapsamaktadır.

JSTOR Nasıl Kullanılır?

Tarama ekranına anahtar kelimeyi yazdıktan sonra, Search tuşuna basıldığında sonuç ekranı karşınıza gelecektir. Sonuç ekranı, arama yapılan anahtar kelimeyle ilişikli olan tüm yayınların bir listesini oluşturur. Sonuç ekranında istediğiniz makalenin linkine tıkladığınızda, makalenin yayınlandığı dergiye, derginin künye bilgilerine ve makaleye ait tam metne ulaşmak mümkündür. Bu metinler yazdırılabilir özelliktedir.

Ayrıca tüm tarama seçenekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi Search Help linki altında İngilizce olarak yer almaktadır.


JStor

EBSCO Information Services nedir?

EBSCO; akademik, tıp, K-12 okulları, halk kütüphaneleri, kamu ve özel şirketlerdeki araştırmacılar için tam metin kütüphane kaynakları sunan bir veritabanıdır. Sunulan bu kaynaklar içerisinde, akademik dergiler, hakemli dergiler, popüler dergiler, kitap, monograf, tez, rapor, konferans bildirileri gibi kaynak türleri bulunmaktadır.

Dünyanın belli başlı üniversiteleri yanında Google ve Microsoft gibi küresel birçok şirket EBSCO ve hizmetlerinden faydalanmaktadır. Türkiye’de de istisnasız tüm üniversiteler, 60’ın üzerinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve bazı özel okullarla beraber, başta TÜBİTAK ULAKBİM olmak üzere birçok devlet kurumu ve bakanlıklar EBSCO ürün ve hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Yüksekokulumuzun EBSCO bünyesinde hizmet veren Hospitality & Tourism Complete veritabanına üyeliği bulunmaktadır.

EBSCO, TÜBİTAK ile aralarında yapılmış bir anlaşma çerçevesinde ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT)'na aynı arama motorundan erişim imkanı sunmaktadır.

EBSCO Nasıl Kullanılır?

Aşağıda bulunan EBSCO arama motoruna anahtar kelime girildikten sonra “Ara” tuşuna basıldığında sonuç ekranı açılır. Sonuç ekranı, arama yapılan anahtar kelimeyle ilişikli olan tüm yayınların bir listesini oluşturur. Sonuç ekranında istenilen makalenin linkine tıklandığında, makalenin yayınlandığı dergiye ve derginin künye bilgilerine ulaşmak mümkündür. Makalenin tam metnine, sonuç sayfasında veya dergi bilgilerini içeren sayfanın sol üst köşesinde yer alan “PDF Full Text” bağlantısından erişilebilmektedir. Bu metinler yazdırılabilir özelliktedir.

EBSCOHOST veritabanı hakkında genel bilgi ve kullanım kılavuzuna aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Kütüphanemizle ilgili soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden irtibata geçebilirsiniz.

Kütüphane ve Dokümantasyon Birim Başkanı
Mehmet Cengiz
Tel: 0384 353 50 09, Dahili: 143
mehmet.cengiz@kapadokya.edu.tr

kutuphane@kapadokya.edu.tr

Kütüphane ve Dokümantasyon Birim Görevlisi
Ender Uluçay
Tel: 0384 353 50 09, Dahili: 136
ender.ulucay@kapadokya.edu.tr